| Object Number | 42999 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Locus | earliest graves |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Red clay vase, with handle, painted in white. |
| Height | 20.32 cm |
| Length | 10.16 cm |
| Width | 5.71 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




