| Object Number | 42995 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Locus | earliest graves |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Black. Bird's head on neck. Handle missing. |
| Height | 22.22 cm |
| Length | 18.41 cm |
| Width | 135.89 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




