Jug
49-12-14
From: Cyprus | Kourion | Bamboula
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Bamboula |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 2:8 |
| Period | Late Cypriot IIA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Base-Ring II |
| Description | Incomplete and mended. Clay, slip: like 49-12-13. 3 vertical incised lines on handle. |
| Height | 36.4 cm |
| Width | 18 cm |
| Outside Diameter | 16.9 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P962 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




