| Object Number | 29-96-808A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Period | Qing Dynasty |
| Date Made | Qing Dynasty |
| Section | Asian |
| Materials | Velvet | Silk | Metal | Cotton | Gold Thread |
| Technique | Embroidered |
| Iconography | Dragon |
| Description | For a Qing warrior. Jacket of dark blue silk and velvet with dragon embroidered with gold thread. Metal medals attached at both sides. Covered with metal studs all over. A part of a complete set of armor. |
| Length | 70 cm |
| Width | 206 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




