| Object Number | 31-27-84 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Locus | tomb 251b |
| Period | Third Intermediate Period | Twenty-Second Dynasty |
| Date Made | 945 - 712 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Harpocrates |
| Description | Amulet of Horus as a child. (Harpocrates). |
| Height | 4.5 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Depth | 1.8 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Meydum; Alan Rowe, 1931 |
| Other Number | 30-1-314 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




