| Object Number | E15007 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Description | Large Heart Scarab |
| Length | 4.3 cm |
| Width | 3 cm |
| Depth | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Dillwyn Parrish, 1914 |
| Other Number | 133 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




