| Object Number | E15312 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Wedjat Eye |
| Description | Wedjat Eye: Green Faience, detail in black. |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mary Roberts Coles and Mrs. George S. Robbins, 1920 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


