Bracelet
2006-15-83
From: Burkina Faso Faso (uncertain)
Curatorial Section: African
| Object Number | 2006-15-83 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Voltaic |
| Provenience | Burkina Faso Faso (uncertain) |
| Section | African |
| Materials | Brass |
| Iconography | Snake Head | Bird |
| Description | Medium sized arm bracelet, adorned on either arm by two stylized snakes with the two heads flanking a bird in the middle |
| Length | 8 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Depth | 3.2 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2006 |
| Other Number | 72 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




