Pendant
2006-15-82
From: Burkina Faso Faso (uncertain)
Curatorial Section: African
| Object Number | 2006-15-82 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Voltaic |
| Provenience | Burkina Faso Faso (uncertain) |
| Section | African |
| Materials | Brass |
| Iconography | Bird |
| Description | Miniature pendant molded in the shape of a bird with a prominent beak. A loop appears on the back of the bird to enable the wearer to suspend it with a chain. The back of the chain is marked with a spiral circle. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 3.2 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2006 |
| Other Number | 71 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




