| Object Number | 2006-15-79 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nigeria |
| Section | African |
| Materials | Metal |
| Description | Golden colored necklace composed of thirty balls strung together on one end. The balls are joined together by a leaf shaped adornment, and on the other end the necklace is distinguished by two diamond shaped items. |
| Length | 41 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2006 |
| Other Number | 68 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


