| Object Number | 2006-15-54 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Senufo |
| Provenience | Ivory Coast |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Small chair with rectangular seat and round legs. Back is made of two round uprights and a curved back piece, with slight carvings on each round end. Seat is motriced into leg units. Legs are decorated with vertical grooves and half circle carvings. |
| Height | 57 cm |
| Length | 39 cm |
| Width | 46 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2006 |
| Other Number | 34 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
