| Object Number | 2006-15-53 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Nupe |
| Provenience | Nigeria |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Small stool with square seat and round, tapered legs. "V" motif carved between front and back legs. Intracate carving on seat with tringle and diagonal line motifs. |
| Height | 32 cm |
| Length | 32 cm |
| Width | 36 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2006 |
| Other Number | 33 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


