| Object Number | 2006-15-70 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tuareg |
| Provenience | Niger |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Staff-like with one flat end and one tapered end. Flat end is carved with "V" motif. Several flared pieces along handle. Dark brown color. |
| Length | 102.5 cm |
| Width | 19.6 cm |
| Thickness | 7 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2006 |
| Other Number | 52 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


