| Object Number | 2006-15-69 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tuareg |
| Provenience | Niger |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Reddish color with long handle and carved paddle end. Paddle end is carved using half circle, lines and "V" motifs. |
| Length | 121.5 cm |
| Width | 19.3 cm |
| Thickness | 3.3 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2006 |
| Other Number | 51 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

