| Object Number | 2006-15-68 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tuareg |
| Provenience | Niger |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | reddish color with long handle and carved paddle end. Paddle end is carved with half circles are horizontal lines. |
| Length | 122 cm |
| Width | 19 cm |
| Thickness | 3.4 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2006 |
| Other Number | 50 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

