| Object Number | 2006-15-84 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ethiopia |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Description | Dark leather amulet with light brown scroll. The scroll also exhibits the remnants of animal hair. amulet contains funnel used to insert chain in order to wear it. |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Depth | 2.9 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2006 |
| Other Number | 73 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




