Base Sherd
13062
From: Japan | Honshu | Chiba Prefecture | Hirayama Village
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 13062 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Jomon | Japanese |
| Provenience | Japan | Honshu | Chiba Prefecture | Hirayama Village |
| Period | Jomon |
| Date Made | Jomon |
| Section | Asian |
| Materials | Clay |
| Technique | Fired |
| Inscription Language | Japanese Language |
| Description | Base sherd. Bottom section of curved bowl with flat base. Sides slant outward steeply. Plain with black finish. Orange-ish clay. |
| Height | 5.7 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Outside Diameter | 16.5 cm |
| Credit Line | Exchange with the Japanese Commissioner, World's Columbian Exposition, 1893 |
| Other Number | 45 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




