Dice
Counters
70-9-281.2
From: United States of America (uncertain) | Canada (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 70-9-281.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cayuga (uncertain) | Seneca (uncertain) | Iroquois |
| Provenience | United States of America (uncertain) | Canada (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Antler |
| Description | One of 8 horn dice (.1 - .8) and 39 seed counters (.9 - .47). |
| Length | 1 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Outside Diameter | 1.7 cm |
| Credit Line | Bequest of Samuel Pennypacker, 1970 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




