Amphora
69-35-652A
From: Cyprus | Lapithos
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 69-35-652A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Lapithos |
| Locus | Tomb 827B |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Polished |
| Description | Red polished amphora, pithos shaped, tapering flaring neck, raised flat base. |
| Height | 63 cm |
| Outside Diameter | 46 cm |
| Credit Line | Gift of Cincinnati Art Museum; Lapithos Cyprus Expedition 1931-1932; B. H. Hill, 1969 |
| Other Number | 685 - Field No SF | 20 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.