Spear Head
29-27-938
From: United States of America | Texas | Brackettville | David Rose's Ranch
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-27-938 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas | Brackettville | David Rose's Ranch |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Locus | Burnt Mound |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | rounded butt end with no tang |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Credit Line | Texas and Southwest Expedition; J. A. Mason, et. al. 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

