Bowl
49-12-164
From: Cyprus | Kourion | Bamboula
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-164 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Bamboula |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 12:35(B) |
| Period | late cypriot IA:2 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Base-Ring I |
| Description | Nearly complete and mended. Clay: hard, gray, with fine sand. Slip: semi-lustrous dark olive to brown and black. |
| Height | 7.3 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Outside Diameter | 12.2 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P1241 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




