Lamp
33-37-107
From: United States of America | Alaska | Prince William Sound | Hawkins Island | Palugvik Village
Curatorial Section: American
| Object Number | 33-37-107 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Prince William Sound | Hawkins Island | Palugvik Village |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | Stratum I or III?, Upper half |
| Section | American |
| Materials | Sandstone (uncertain) |
| Description | Ridge below lip-wick encircling groove on each side. Rear straight. (Arkosic sandstone?) |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 13.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Depth | 2.4 cm |
| Credit Line | Danish National / University Museum Expedition; Kaj Birket-Smith and Frederica de Laguna, 1933 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.