Equestrian Figurine
31-16-981
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-16-981 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Horse |
| Description | Clay, hand modelled horse's head. |
| Height | 7.1 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Depth | 6.3 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



