Bead
29-104-784
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-104-784 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hellenistic | Roman |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Level III, Summit, South, debris .93 m. below floor of room 4 E. or reservoir 10 |
| Period | Hellenistic Period | Roman Period |
| Date Made | 200 BCE- 400 CE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Quartz |
| Description | Quartz. Lentoid in shape, pierced through length. |
| Height | 0.6 cm |
| Length | 3 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 3416 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.