Projectile Point
53-54-251
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-251 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B, lower level, depth:25" |
| Period | Old Town II |
| Section | American |
| Materials | Copper |
| Description | Green, leaf-shaped. Wide central rib. Short tang with rectangular section. Sharp edges. Sharper curve at point; tang wrapped in 2-ply thread, treated with ambroid. |
| Height | 0.4 cm |
| Length | 6.6 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 66 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.