Nose Ornament
65-10-42
From: Peru | Rio Curanja
Curatorial Section: American
| Native Name | Dexuti |
| Object Number | 65-10-42 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cashinahua |
| Provenience | Peru | Rio Curanja |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Bone | Cord |
| Description | Two curved agouti (majas) teeth sharpened to chisel-like point at one end; fastened together with black waxed cord to face each other, forming an open circle; tops of teeth orange; see 65-10-33 and 65-10-39 and -40. Worn by men for ceremonials, especially fertility. |
| Width | 0.5 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Outside Diameter | 6.1 cm |
| Credit Line | Purchased from Kenneth M. Kensinger, 1965 |
| Other Number | C:65-10-33 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
