| Object Number | 97-86-23 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Prehistoric Pueblo |
| Provenience | Utah | McElmo Canyon |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Black/White interior; corrugated exterior |
| Height | 7.5 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Outside Diameter | 15.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-86-23 - Old Museum Number | 20319 - ANSP Number | II 1176 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


