Kylix Fragment
MS6035
From: Mediterranean
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS6035 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Attic |
| Provenience | Mediterranean |
| Manufacture Location | Attica |
| Date Made | 5th century BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Figure |
| Iconography | Dipinto | Inscription | Woman |
| Description | Rim fragment of kylix. Exterior: at left, unclothed arm (from above elbow) and hand, extended toward top of head of woman at right. Woman: face in profile,facing left, and right shoulder. In field above arm part of a dipinto inscription: (see catalogue card). |
| Height | 3.1 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Outside Diameter | 4.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



