Kylix
MS5935
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS5935 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Attic |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Manufacture Location | Attica |
| Date Made | 5th century BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Figure |
| Iconography | Leaves |
| Description | Fragment of an Attic red-figure kylix. Part of rim and upper wall. Interior undecorated. Exterior, at left, part of a branch with leaves. Glue on broken edges; was formerly joined to MS2495, but it does not belong to that cup. |
| Height | 2.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Outside Diameter | 7.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1896 |
| Other Number | MS2495 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.