Lamp
MS5420
Location: On Display in the Rome Gallery
From: Italy
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS5420 |
| Current Location | Rome Gallery - On Display |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy |
| Date Made | 2nd century |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Mould Made |
| Iconography | Pygmy |
| Description | Grotesque figure. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Dillwyn Parrish, 1914 |
| Other Number | 198 to 209 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.