Amulet
B16685
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | B16685 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | PG 184 |
| Date Made | ca. 2450 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Gold |
| Iconography | Bull |
| Description | CBS Register: Ur VI season. 1927-8. gold bull amulet. false beard tied with string. |
| Length | 1.8 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Depth | 1.2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1928 |
| Other Number | U.8269 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




