Offering Table
31-28-267
From: Egypt | Meydum
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 31-28-267 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Locus | Tomb 532 |
| Period | Roman Period |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Limestone offering table consisting of a roughly carved rectangle. Inset pannel at the top has five images in raised relief, depicting a cow head and bread loaves. A channel is cut in one of the long edges to act as a spout. |
| Height | 0.25 m |
| Width | 0.22 m |
| Thickness | 0.14 m |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Meydum; Alan Rowe, 1931 |
| Other Number | 31-3-139 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
