Flake Knife
29-183-36
From: Japan | Hokkaido | Uragawa | Uragawa Hill
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-183-36 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Jomon | Neolithic | Japanese |
| Provenience | Japan | Hokkaido | Uragawa | Uragawa Hill |
| Period | Jomon |
| Date Made | Jomon |
| Section | Asian |
| Materials | Flint |
| Technique | Flaked |
| Description | Flake knife. Flint flaked stone tool. Triangular with long point. Slightly irregular. Flat on one side. |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


