Blade Fragment
69-16-61
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-61 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | On wall, IP House, N9.25:W14.5 |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Description | Artifact is bifacially flaked.Two of the four edges are retouched; the others seem to be broken. |
| Length | 1.2 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.