Flask
Thumb Pot
86-35-139
Location: On Display in the Rome Gallery
From: Mediterranean
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 86-35-139 |
| Current Location | Rome Gallery - On Display |
| Culture | Roman |
| Provenience | Mediterranean |
| Period | Roman Period |
| Date Made | 0-199 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Glass |
| Description | Green glass mini-flask / Ointment Pot. Flat base; globular body; short neck; everted rim with rolled lip. Encrustation and irridescence. |
| Height | 3.6 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Depth | 3.2 cm |
| Credit Line | Gift of George and Henry J. Vaux, 1985 |
| Other Number | GL20 (ancient glass project) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

