Toilet Basket
SA443B
From: Brazil
Curatorial Section: American
| Object Number | SA443B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Parakutu |
| Provenience | Brazil |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Palm Leaf | Feathers |
| Description | Top telescopes on. Wrapped with palm leaf. |
| Height | 5.08 cm |
| Length | 25.4 cm |
| Width | 12.7 cm |
| Credit Line | Amazonian Expedition, William C. Farabee, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.