Flute
SA253B
From: Brazil (uncertain) | Guiana (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | SA253B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Wapisiana |
| Provenience | Brazil (uncertain) | Guiana (uncertain) |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Three holes, end open and pointed. |
| Length | 37.47 cm |
| Width | 2.54 cm |
| Depth | 2.54 cm |
| Credit Line | Amazonian Expedition, William C. Farabee, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.