Basket
NA8969
From: Canada | British Columbia | Fraser River
Curatorial Section: American
| Object Number | NA8969 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lillooet |
| Provenience | Canada | British Columbia | Fraser River |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cedar Root | Cedar Bark | Bear Grass | Horsetail Root |
| Technique | Basketry |
| Description | Carrying basket. 7 1/2" high, 13' at largest part |
| Height | 19.05 cm |
| Outside Diameter | 33.02 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Richard Waln Meirs, 1918 |
| Other Number | CG201288-2438 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.