| Object Number | NA1777 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Salish |
| Provenience | Montana |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Coiled | Imbrication |
| Description | Rectangular with a woven base. Two sides have crosses and the ends have repeating diamond shapes, all in red, brown and dark red. |
| Height | 16.5 cm |
| Length | 32 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Credit Line | Purchased from the Estate of F. S. Plimpton, 1907 |
| Other Number | 231/16 - Plimpton Number | No 4 - Other Number | 71 - Other Number | CG95-2-26 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




