| Object Number | 42-21-246A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Masai |
| Provenience | Kenya | Tanzania |
| Section | African |
| Materials | Wood | Leather |
| Description | Cylindrical, wood with leather top and bottom and carrying straps. |
| Length | 65.2 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Gift of Percy C. Madeira Jr., 1942 |
| Other Number | 293 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




