Arrowhead
Scraper
97-563-10242
From: Colorado
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10242 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ancestral Pueblo |
| Provenience | Colorado |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Rounded body; straight blade edges; one barbed shoulder and one missing shoulder; contracting stem with straight base. Possibly reused as a scraper. |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10242 - Old Museum Number | 27666 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

