| Object Number | 2005-18-5A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mongolian |
| Provenience | Mongolia |
| Period | Socialist Era |
| Section | Asian |
| Materials | Cotton |
| Technique | Woven | Sewn | Crocheted |
| Description | Woven cotton cloth used as a suitcase decoration. It is hemmed along the weft and cut on the warp sides. There is a crocheted decorative piece sewn on one warp side. This panel of crocheted cotton is attached to a cloth and placed between piled suitcases to dress up the ger a bit. |
| Length | 19 cm |
| Width | 78 cm |
| Credit Line | Gift of Paula Sabloff, Mongolian Exhibition, 2005 |
| Other Number | 8A - Other Number | B21A-B - Other Number | ED-2003-10-16 - Original Number | 13 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




