| Object Number | 2005-18-4A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mongolian |
| Provenience | Mongolia |
| Period | Socialist Era |
| Section | Asian |
| Materials | Silk |
| Technique | Sewn |
| Description | Double-faced silk textile used as bed curtains. They are selvaged and hemmed. One side is pink with black paisley-like decoration and the other side is blue, purple and black with paisley-like decorations. These two panels of Russian silk were used in the 1960s-1970s. |
| Length | 127 cm |
| Width | 68 cm |
| Credit Line | Gift of Paula Sabloff, Mongolian Exhibition, 2005 |
| Other Number | 9A - Other Number | B22 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




