The exorcism of a satan. A cleric reads religious text over a sick man.
67-45-9
From: Ethiopia
Curatorial Section: African
| Object Title | The exorcism of a satan. A cleric reads religious text over a sick man. |
| Object Number | 67-45-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ethiopia |
| Section | African |
| Materials | Vellum | Pigment |
| Iconography | Angel | Devil | Sword | Priest | Bed | Bottle | Book | Vessel |
| Description | Painting. The exorcism of a satan. Simultaneous action is indicated by horizontal panels: In the bottom half a cleric reads a religious texts over a reclining sick man; the top half reveals the consequences of the recitation, as an angel chases the satan away. |
| Height | 47.8 cm |
| Width | 30.4 cm |
| Depth | 0.8 cm |
| Credit Line | Ethiopian Expedition; Allan Young, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



