Grinding Stone
SA2366
From: Brazil | Marajo Island | Camutins
Curatorial Section: American
| Object Number | SA2366 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Marajoaro |
| Provenience | Brazil | Marajo Island | Camutins |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Marble (Stone) |
| Description | Pigment or meal grinder? Stone; black and white marble. |
| Length | 3.81 cm |
| Width | 3.81 cm |
| Depth | 1.91 cm |
| Credit Line | Amazonian Expedition, William C. Farabee, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.