Painting
Cartouche
22739
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: New Mexico | Zuni Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 22739 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Pueblo | Zuni |
| Provenience | New Mexico | Zuni Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Locus | old church |
| Date Made | c. 18th century CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Gesso | Pigment |
| Technique | Painted |
| Iconography | St. Francis of Assisi |
| Description | Image of St. Francis of Assisi. Painted on wood panel. Oval; Rim carved as if there were a frame with ring at top and leg-like projections at bottom. |
| Height | 54.93 cm |
| Width | 27.78 cm |
| Depth | 3.49 cm |
| Credit Line | Gift of Albert E. Ealy, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



