Keeled Scraper
31-56-2273
From: Palestine | Mugharet el Wad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-56-2273 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Aurignacian |
| Provenience | Palestine | Mugharet el Wad |
| Archaeology Area | Level D2 |
| Locus | Level D 2 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Flint |
| Description | Elongated. Narrow; single shoulder whose side was also used as scraping edge. Cortex remaining along sides and end. |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Distribution from the American School of Prehistoric Research; Dorothy Garrod, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



