String of Beads
30-12-567
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 30-12-567 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | PG 1422 |
| Date Made | ca. 2215-2100 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Gold | Sard |
| Description | String of embossed gold beads and banded sard. |
| Length | 117 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Depth | 0.7 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1930 |
| Other Number | U.12474 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




