Trunk
88-16-134
From: Japan
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 88-16-134 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Description | Plain wood trunk with metal handles and lock. Written on trunk: "John R. Baker, 1414 Arch St., Phildelphia, Sticker Adams Express Co., Baltimore, M.D. |
| Height | 53.5 cm |
| Length | 40.5 cm |
| Width | 40.5 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1988 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.