Basket
29-48-366
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-48-366 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Seneca |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cane (plant) |
| Technique | Woven |
| Description | Cane woven. |
| Height | 13.3 cm |
| Length | 27.9 cm |
| Width | 29.8 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1919 |
| Other Number | 2/9554 - Collector Number | CG94-2-175 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.